Jak se donutit?

Nakupovat bez obalu

Igelitky, mikrotenové sáčky, jednorázové nádobí. Nakupovat bez obalu. Žít udržitelně. Být příkladem svým dětem .... Jak se donutit?

  • Spěcháme a tak to porušíme
  • Už se nám dnes nechce a tak to porušíme
  • Už se nebudu vrace a tak to porušíme
  • Dnes ne, až zítra

 

Jak se donutit?

Žijeme v době blahobytu a nadbytku. Je těžké se změnit, ale je to potřebné. Byli jsme nějak vychování, nějak nás formovala škola a naše okolí. Chceme to však změnit a k tomu nestačí jen chtít. Jsou nutné činy, skutky a dlouhodobá přeměna.

Třídit, třídit, třídit

Třídit je dnes již velice snadné, ale není pro lenochy. Přesto u nás v centru Prahy je již snadné třídit a chodit z roztříděným odpadem ke sběrným nádobám. Dokonce i svoz odpadu již probíhá celkem důvěryhodně, že člověk má opravdu pocit, že to nedělá nadarmo. V třídění nás občas ovlivňuje lenost. Lenost může být i nositelka pokroku a tak se necháme překvapit co lenoši vymyslí nového. Zatím můžeme třídit dál, každý den i noc.

Jednorázové nádobí

Nádobí na jedno použití, pomůcky na jedno použití, obaly na jedno použití, tašky na jedno použití, .... Bohužel už je toho platu tolik v přírodě, v parku, v lese, v trávě a všude okolo nás. Ano, byli jsme tak zhýčkaní, že jsme se jednou napili z kelímku a už jsme ho vyhodili. A po chvíli zase žízeň? Znovu nový kelímek a šup vyhodit ... Pak nastali časy, kdy Vám nechtěli natočit nápoj do vlastní nádoby .... někdo jim to zakázal, říkali. Konečně se vše mění, ale hlavně se musíme změnit my.

Zamilovat se je řešení

Zamilovat se do svého hrníčku a mít ho u sebe, abychom si mohli s čistým svědomím dát opět svou oblíbenou kávu a odmítnout jednorázový kelímek. Vzplanout láskou ke své nákupní tašce a nosit ji stále s sebou. Zahledět se do svých krabiček s jídlem ve kterých najdeme vždy připravenou svačinku a opět se nám podaří vyhnout  nákupu něčeho baleného. Zaláskovat se do nových kosmetických přípravků, které se k nám do koupelny dostaly bez tubiček, nádobíček a plastů. Utkvět nám na mysli mohou také plátěné sáčky a skleněné láhve na nákupy bez obalu. Je toho hodně do čeho se můžeme zamilovat. Zamilujte se také.